0
נגישות

קידום אתר פלאש

פלאש היא תוכנה גרפית היוצרת קבצים מסוג SWF ובעזרתה ניתן להכין מצגות, סרטוני פלאש, באנרים ואפשר גם לבנות אתר אינטרנט שלם מבוסס כולו על פלאש. בניית אתר שכולו מבוסס פלאש הינו אתר כבד, טעינת האתר לוקחת ברוב המקרים קצת יותר ממספר שניות, כל לחיצה על הקישורים באותו אתר מפעילה מצגת פלאש אשר לוקח לה קצת יותר ממספר שניות להיטען, דבר אשר יכול לגרום להרבה גולשים לעזוב את האתר.

רוב חברות קידום האתרים מבצעות את עבודת הקידום על ידי תכנים המופיעים בכל הדפים של האתר שאותו הם מקדמים. בניית אתרי אינטרנט באמצעות פלאש, אמנם חביבה לעיתים על גולשים האינטרנט, עקב תוספות של אנימציות, מצגות ומגוון אפקטים, אך למעשה פוגעת בקידום האתר. קידום אתרי פלאש הינו בעייתי, מנועי החיפוש מציגים תוצאות עבור מילות מפתח ע"פ ניתוח טקסט בלבד ובד"כ לא ע"פ תמונות או אובייקטים כמו פלאש, רוב מנועי החיפוש בכלל לא יודעים לקרוא תמונה ולהפוך אותה לטקסט. בד"כ הקישורים אשר ממוקמים בתוך פלאש הינם שבורים ולא מועילים מבחינת קידום אתרים.

מבנה - כשאתם חושבים לבצע קידום אתרי פלאש, הכי עדיף לבצע שינוי במבנה של האתר, כך שהאתר יהיה מבוסס HTML ועדיין יכיל בדפים הפנימיים קבצי פלאש. מומלץ להוסיף תוכן טקסט מחוץ לאובייקט הפלאש בתוך דפי האתר ולנסות לשלב את הפלאש ביחד עם טקסט נוסף בתוך התוכן של כל אחד מהדפים.

תגיות - תגיות מטא - meta ותגית כותרת אינן קשורות לאופן בניית אתר האינטרנט, כלומר גם אם מדובר באתר פלאש, אין בעיה להגדיר אותן. תגיות אלו משמשות לתיאור כותרת האתר, מילות המפתח, תיאור דפים ועוד. מנועי החיפוש סורקים גם תגיות אלה באתרי פלאש כמו באתרים רגילים, לדוגמא ניתן להוסיף תגית שבעזרתה אפשר לתאר מידע ולאפיין את תוכן הפלאש ויוכל להיסרק על ידי מנועי החיפוש.

קישורים - ניתן להשיג תוצאות קידום אתרי פלאש על ידי קישורים מאתרי אינטרנט אחרים כמו בכל אתר רגיל. במקרים של החלפת קישורים, אם הקישורים ייצאו מתוך אובייקט הפלאש בצורה מתוחכמת, אז מנועי החיפוש לא יוכלו לזהות את הקישורים האלו ולכן זה לא ייחשב לקישורים יוצאים ולכן לא יוריד מערכו של הדף שלכם. מצד שני, במקרה שתתנו קישורים בצורה שתוארה מתוך קובץ הפלאש, הקישורים האלו גם לא ייחשבו ובעצם אתם תרמו את אותם אתרים שאתם עושים איתם החלפת קישורים ואם הם יגלו את זה תפסידו את אמונם של בעלי אותם האתרים.

אתר נוסף - קיימת אפשרות לבנות אתר אינטרנט נוסף ללא פלאש, לפי הדרישות של מנועי החיפוש. מאותו אתר אפשר להוציא קישורים רלוונטיים לאתר הפלאש. במקרה זה, בעלי אתר הפלאש מרוויחים גם קידום וגם אתר נוסף.

טכניקה - היום גוגל יודע לסרוק קבצי פלאש ואת הטקסט הנמצא בתוכם ואת הקישורים, אך צריך להיות מומחה ובעל ניסיון רב גם בקידום אתרים וגם בעבודה עם תוכנת הפלאש כדי לדעת לעשות את זה בהצלחה, גוגל יודע לסרוק קישורים הניתנים מתוך אובייקט פלאש ולקרוא טקסט המופיע בתוך אובייקט פלאש. במידה ורוצים שגוגל יוכל לקרוא את התוכן בתוך האובייקט צריך להשאיר את הטקסט כמו שהוא בתוך האובייקט ולא "לשבור אותו" בעת בניית האובייקט, בנוסף את הקישורים יש להוציא מפקודת get URL באופן תקין. אפשר לבדוק את זה ע"י שינוי הקידוד בעמוד שמציג את אובייקט הפלאש ולהסתכל אם זה משפיע על הכתב, אם כן, אז זה סימן שמנוע החיפוש של גוגל יוכל כנראה לקרוא אותו ואם לא אז לא. כמו כן, ברור שלא כדאי לנעול את קובץ הפלאש אם רוצים שגוגל יקרא אותו. בנוסף לא מומלץ להשתמש בטכניקות ייבוא אובייקטים של פלאש מתוך אובייקטים אחרים של פלאש, דבר שמסבך עוד יותר את פעולת קריאת הטקסט מתוך האובייקט למנועי החיפוש.

בתהליך בניית אתר אינטרנט שמבוסס פלאש חשוב מאוד מבחינת קידום אתרים להימנע מדף כניסה מבוסס פלאש, זהו דף מעבר שאמור לכולל מספר קישורים לתוך הדפים הפנימיים, דבר שיהיה קשה לעשות באתר אינטרנט שמבוסס כולו בפלאש.

אם כבר קיים אתר פלאש, זה לא אומר שנדרש לבנות אתר חדש ולבזבז זמן וכסף, ניתן לבצע את הדברים הנ"ל. מנועי החיפוש מודעים לבעיות של תמונות ופלאש ומשכללים את עצמם לביצוע נכון יותר של קריאת התכנים. כמו כן, כפי שתואר קודם לכן, קיימת אפשרות לאפשר למנועי החיפוש לקרוא את התכנים המופיעים בתוך קבצי הפלאש ואת הקישורים, אך דבר זה מחייב שימוש בטכניקות מסוימות של נתינת קישורים מתוך הפלאש עצמו, בניית התוכן וגם טכניקות של טקסט בתוך קבצי ה- Html המתייחסים לקובץ הפלאש ומתארים אותו. יש גם טכניקות של שילוב קוד JavaScript שכן נקרא ע"י מנועי החיפוש ואובייקטים של פלאש.

סיכום והמלצה

הימנעו מבניית אתר שכולו פלאש אם אתם רוצים להתקדם בתוצאות של מנועי החיפוש ובפרט גוגל, ביצוע קידום לאתר אינטרנט שבנוי כולו בפלאש יוצר קשיים רבים ומיותרים מבחינת קידום אתרים, קשיים שבאים לביטוי בהרבה עבודה והשקעה כספית נוספת.